TEKNİK BİLGİLER

Teknik Bilgiler
Serbest Uçuş Planörleri: Minimum ağırlığı 410 gramdan başlayan, 32 ile 34 desimetre kare yüzey alanına sahip, çekme kablosunun uzunluğu maksimum 50 metre civarında olan planör modelidir. Motoru bulunmayan ve havada serbest bırakılarak uçurulan versiyonudur. F1A Model Uçağı olarak da adlandırılır.

Serbest Uçuş Lastik Motorlu Model Uçaklar: En az 195 gram ağırlığı bulunan, yüzey alanı 17 ile 19 desimetre3 kare genişliği olan ve 35 gram ağırlığında bir lastik motoru ile kurulup lastiğin boşalması sonucunda ortaya çıkan güç ile irtifa alan ve bu şartlarda uçuş yapabilen planör modelleridir. F1B Model Uçağı Olarak da isimlendirilir.

Piston Motorlu Serbest Uçuş Model Uçakları: Üzerinde en fazla iki buçuk santimetre küp motor taşıyan, çalışma süresi en fazla yedi saniye olan ve irtifa alma gücünü bu motorla kazanan planör seçeneğidir. F1C Model Uçağı olarak da anılır.

Tel Kontrol Sürat Model Uçakları: Sahip olduğu tüm gücünü bir pistonlu motorundan alan, kaldırma kuvvetini ise taşıyıcı yüzeyleri etkileyen aerodinamik güçten elde eden bu modeller, 2,5 metre küp motor hacmine sahip olan tasarımlardır. Maksimum kanat uzunluğu 100 cm, maksimum yük kapasitesi ise 100 g/dm2 dir. F2A Model uçağı olarak da adlandırılır.

Tel kontrollü Akrobasi Model Uçakları: F2B Model uçakları olarak da isimlendirilen ve maksimum ağırlığı beş kilo, maksimum yüzey alanı da 150 desimetre kare olan kumandalı uçak seçenekleridir. Silindir hacim alanı 10 desimetre küp, en yüksek yük ağırlığı da 100g/dm2 olan model uçak seçenekleridir.

Savaş Uçağı Modeli: Motor gücünü bir pistondan alan, yüzey alanı 150 dm2, en yüksek ağırlığı 5 kilo, yük ağırlığı ise 100g/dm2 olan bu model uçaklar F2D olarak da adlandırılan ve daha sistemli organizasyonlar ile zenginleştirilen profesyonel bir hobi aracıdır.